W gruncie rzeczy, jako zawód zaufania społecznego i w kontekście licznych interakcji międzyludzkich, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych cech w zawodzie prawnika, które mogą być przeszkodą. Nawet nie chodzi o cechy charakterologiczne, raczej o typ osobowości i związane z tym pewnego rodzaju ograniczenia. Bo introwertyzm, choć nie jest niczym złym, absolutnie, może się przekładać na bardzo ciekawe efekty w kontekście tego jak wiele jesteśmy w stanie dzisiaj sobie powiedzieć na temat tego jak tworzy się relacje i je rozwija. A tworzenie relacji w zawodzie prawnika, w kontekście współpracy z klientami, wymaga pewnego rodzaju konkretnych działań, które będą się mogły przełożyć w idealny sposób na podejście do którego warto się przekonać już na samym starcie.

Wiadomo, im większa łatwość w nawiązywaniu relacji, tym prościej też będzie o wypracowanie pewnych efektów, które będą mogły się przełożyć na skuteczność i bardzo duży poziom trwałości w nawiązywaniu konkretnych relacji. Nie jest niczym szczególnie odkrywczym, że prawnik jako osoba często wystawiana na kontakty z różnymi ludźmi, będzie się mógł często faktycznie wspierać umiejętnościami i cechami, która raczej będą na korzyść w przypadku ekstrawertyków.

Bo poza byciem dobrym słuchaczem trzeba tu zwrócić uwagę na rozumianą w szerokim ujęciu otwartość, taką która będzie się mogła rzeczywiście w sposób konkretny i sensowny przełożyć na to, czego chcielibyśmy uniknąć w kontekście bardzo wielu interesujących rozwiązań. To nie jest jakieś szczególnie trudne, warto tu jednak też zaznaczyć czy raczej pomyśleć sobie o tym, że prawnicy w kontekście zawodowym muszą być otwarci na ludzi. To jest kwestia nie tylko pracy z klientami, to także kwestia wielu interakcji społecznych, w jakich biorą udział choćby w związku ze specyfiką wykonywanego przez siebie zawodu.

Naprawdę warto się przekonać o tym, że z bliższej perspektywy jest to właśnie przede wszystkim praca oparta o tworzenie wartościowych relacji czy sieci kontaktów z ludźmi. Prawnicy muszą być dobrze w nawiązywaniu relacji, to poniekąd warunek konieczny do tego, by móc mówić o ich skuteczności w jakimś szerszym ujęciu. A to już będzie się mogło przekładać na wiele innych, bardziej konkretnych propozycji.

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Zachowek jest ważny

Zachowek istnieje w prawie od lat. Nie wszyscy jednak o

Czym jest windykacja i jakie są jej rodzaje?

Masz dług, którego nie możesz odzyskać? Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu

reka

Kto może uzyskać odszkodowanie medyczne?

Odszkodowania medyczne są coraz częstszą formą zadośćuczynienia za błędy popełniane

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.