
Masz dług, którego nie możesz odzyskać? Potrzebujesz pomocy w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika, ale nie wiesz, jak się za to zabrać od strony formalnej? Sprawdź, czym jest windykacja oraz jak rozpocząć i prowadzić negocjacje windykacyjne. Dzięki temu możesz odzyskać swoje pieniądze znacznie szybciej.
Czym jest windykacja?
Windykacja to proces, którego celem jest odzyskanie swoich należności. Pieniędzy, które pożyczyliśmy komuś i nie zostały one zwrócone w ustalonym w umowie terminie. Windykacja to zespół działań, które polegają na szybszym odzyskaniu należności poprzez stosowanie różnych technik zgodnie z przysługującym prawem. Do działań windykacyjnych możemy zaliczyć powiadomienia telefoniczne, listowne wezwanie do zapłaty czy nawet windykację terenową polegającą na spotkaniu z dłużnikiem i negocjacjami warunków spłaty na miejscu. Należy jednak pamiętać, że windykator nie ma takich samych praw co komornik sądowy.

Rodzaje windykacji
Windykacja należności (https://adwokat-kaliszewski.pl/windykacja-naleznosci/) polubowna to najczęściej stosowana metoda odzyskania należności, metoda wpłynięcia na dłużnika, aby ten oddał należność. Jest rodzajem negocjacji z dłużnikiem, chęcią porozumienia poprzez np. rozłożenie długu na raty, ustalenie nowego terminu spłaty. Polega na wysyłaniu wezwań do zapłaty czy upomnieniach telefonicznych. Zazwyczaj na tym etapie udaje się odzyskać należność wraz z należnymi odsetkami.
Jeżeli windykacja polubowna nie przynosi efektów, należy zastosować windykację sądową, która polega na założeniu sprawy o nakaz zapłaty. Można to zrobić w swoim Sądzie Rejonowym lub wystosować pozew w e-Sądzie przez internet. Celem pozwu jest uzyskanie nakazu zapłaty, z którym możemy udać się następnie do komornika, który rozpocznie egzekucję komorniczą celem odzyskania długu. Należy jednak pamiętać, że komornik najpierw zaspokoi swoje finansowe potrzeby, a następnie dopiero nadwyżkę ze spłat dłużnika przekaże na konto wierzyciela. Egzekucja komornicza oznacza dodatkowe, wysokie opłaty dla dłużnika, co może się przekładać na skuteczność odzyskania należności. Na tym etapie mamy także możliwość dalszej negocjacji z dłużnikiem (wstrzymać egzekucję czy nawet ją zakończyć).
Artykuł przy współpracy: Adwokat Michał Kaliszewski