Prawo, jako zbiór zasad i reguł współżycia społecznego dzieli się na działy, regulujące poszczególne kwestie. Podziału można tu dokonać ze względu na metodę regulacji oraz przedmiot ową regulacją objęty. W pierwszym przypadku, w polskim prawie spotkamy ok. 10 kategorii w prawie wewnętrznym, a wsród nich m.in. prawo cywilne, karne, podatkowe; co się tyczy kwestii regulacji zewnętrznych adoptowane one są do systemu krajowego na różne sposoby, lecz nigdy nie są wynikiem inicjatywy krajowych legislatorów. Druga kategoria mieści w sobie dużo więcej, na płaszczyźnie prawa polskiego regulacje dotyczą ok. 20 różnych dziedzin. 

Skąd ta biurokracja?

Osoby niezaznajomione z prawem mogą nie podejrzewać, że bardzo ważną gałęzią prawa w Polsce jest prawo administracyjne. Dwa podstawowe kodeksy w tym obszarze to kodeks prawa administracyjnego oraz kodeks postępowania administracyjnego. Każdy urzędnik w zakładach publicznych jest przedstawicielem organów państwowych, stąd musi on przestrzegać ścisłych reguł, procedur. Nie są one ustalane dla poszczególnych, pojedynczych placówek, lecz formułowane ogólnie, dla zachowania pewnych kanonów. 

W XVII wieku Max Webber sformułował zasady biurokracji, która działając wg. nich osiągnęłaby typ idealny. Haczyk tkwi w tym, że on sam uważał, iż działać ona może sprawnie w przedsiębiorstwach kapitalistycznych – nie w administracji państwowej. Z biegiem lat jednak zaadaptowano ten system do administracji państwowych, a to za sprawą ułatwienia kierowania aparatem państwowym. Niestety zbyt często legislatorzy nie mają pojęcia jak sformułowane przez nich zasady sprawdzą się w praktyce.

Kilka słów o kodeksie..

Polski kodeks postępowania adminstracyrjnego reguluje przepisy dotyczące postępowania administracyjnego. Przez postępowanie administracyjne rozumie się czynności podejmowane przez organy administracji publicznej względem spraw dotyczących praw i obowiązków podmiotów, które do ich struktury nie należą – czyli nas, obywateli. By zachować porządek społeczny każdy urzędnik musi się mu podporządkować. Z jednej strony więc zawiłości w niektórych sprawach nie da się uniknąć, z drugiej, dzięki jednolitemu systemowi osiągamy wyższe dobro – sprawiedliwość społeczną.

Przy wsółpracy: Adwokat Michał Kaliszewski

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Kiedy postawić na pomoc prawnika?

Pomoc prawnika jest dla wielu osób wybawieniem z kłopotów. Prawnik

Wniosek o alimenty na dzieci

Ilość związków, jaka rozpada się w dzisiejszych czasach, jest ogromna.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy można się ubiegać?

Władza rodzicielska to dla rodziców nie tylko prawo, ale i

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.