Czy warto udać się po poradę do adwokata?

W dzisiejszym sformalizowanym świecie często zastanawiamy się, czy adwokat jest potrzebny w rozwiązaniu naszych spraw. Udajemy się częściej po poradę do „googla” uważając, że adwokaci pobiorą wynagrodzenie i nie będą w stanie udzielić nam odpowiedniej pomocy.

Czy jednak świat prawa jest odpowiedni dla pobłażliwego traktowania poprzez szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania w internecie? A może warto udać się do specjalisty, by ten w profesjonalny sposób pomógł nam rozwiązać nam nasze problemy? Mimo wszystko prawo to nie zabawka, a adwokat po wielu latach studiów, szkoleń i praktyki żyje w tym często nieznanym nam świecie i wie jak się po nim poruszać by nasza sprawa, być może z pozoru błaha, nie przyniosła opłakanych w skutki konsekwencji.

Adwokat to wyjście z sytuacji

Zrozumiałym jest, że boimy się powierzyć nasze sprawy obcej osobie. Niejednokrotnie również wstydzimy się, że nie dopełniliśmy jakiś obowiązków, coś nam umknęło i teraz mamy problemy, a czasami z naszej winy lub z naszej niewiedzy ponosimy określone konsekwencje.

I jak w tym przypadku przyznać się do błędu obcej osobie?

Pamiętajmy, że to nie musi być nikt obcy. Żyjemy w świecie biznesu, internetu. W naszym otoczeniu z pewnością jest ktoś, kto miał styczność ze światem prawniczym w ten czy inny sposób i udał się po poradę do adwokata. Skorzystajmy więc z polecenia, lub kierujmy się intuicją szukając w internecie i czytając opisy kancelarii.

Ale przede wszystkim nie bójmy się!

Należy pamiętać, że każdy adwokat objęty jest tajemnicą zawodową. Za wyjawienie szczegółów naszej sprawy ponosi określone konsekwencje. Zatem spokojnie możemy mu opowiedzieć o wszystkim, a on nas wysłucha i nie będzie osądzał. Jest po to, by pomóc, ale żeby pomóc, musi znać jak najwięcej szczegółów sprawy.

Adwokat kończy studia, ciężką aplikację, ma za sobą praktykę zawodową. Jest przygotowany do mierzenia się z problemami społeczeństwa. Rozumie, że świat prawa jest światem skomplikowanym. Wie, że język prawniczy jest językiem niezrozumiałym, a tak zwana „papierologia” bardziej przypomina czarną magię niż coś stworzonego dla człowieka. Adwokat nie potępi, ale zrobi wszystko co w jego mocy, żeby pomóc. Zaproponuje odpowiednie rozwiązania, pokarze ścieżki, a często będzie jedynym partnerem w walce o nasze dobro.

Zatem nie bójmy się. Nie szukajmy pomocy w internecie gdzie informacje często są przeklamane i nierzeczywiste, a u prawdziwego spcjalisty.

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Prawne Ścieżki Ochrony Ziemi: Skąd Pochodzą i Jak Działają?

Nasza planeta stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami. Wraz z postępującym rozwojem

Prawo a Ochrona Środowiska: Zrozumieć Równowagę

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz częściej zastanawiamy się, jak

Porady prawne w Toruniu – gdzie szukać pomocy prawnej w mieście Kopernika?

Jeśli mieszkasz w Toruniu i potrzebujesz pomocy prawnej, nie musisz

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.