rodzina

Prawo jest szeroką gałęzią nauki, która obejmuje szereg różnorodnych tematów. Z tego powodu adepci prawa specjalizują się w wąskich dziedzinach, w ramach których prowadzą później usługi prawnicze. Adwokat od spraw rodzinnych we Wrocławiu doradza zatem w kwestiach rozwodowych lub podziału majątku, a adwokat związany z prawem pracy współpracuje z pracodawcami, jak i pracownikami. Co obejmuje obszar spraw rodzinnych?

Sprawy majątkowe małżeństwa oraz rozwód i separacja

Obszar rodzinny obejmuje kwestie majątkowe, które można uregulować właściwą umową podpisywaną przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w trakcie jego trwania. Kolejną kwestią jest ustalenie podziału majątku po ustaniu trwania małżeństwa. Rozwód to jedna z najtrudniejszych spraw, która obciążona jest silnym bagażem emocjonalnym. Z tego powodu ważne jest nie tylko wsparcie merytoryczne, ale również psychiczne oraz komfort klienta przez cały okres postępowania rozwodowego lub separacyjnego.

Alimenty i opieka nad dziećmi

Obowiązek alimentacyjny to kolejny aspekt prawa rodzinnego. Adwokaci współpracują zarówno z osobami, którym alimenty się należą, jak i klientami, którzy zobligowani są do ich uiszczania. Zadaniem prawników jest tworzenie pism w sprawach o ustalenie alimentów, negocjowanie ich wysokości, a także podejmowania kroków zmierzających do ich egzekwowania. Prawo rodzinne dotyczy coraz częściej ustalania lub negocjowania opieki rodzicielskiej. Zadaniem prawników jest prowadzenie mediacji, negocjowanie porozumienia między rodzicami, tworzenie niezbędnych dokumentów, a w niektórych wypadkach również prowadzenie postępowań w sprawie ograniczenia albo odebrania władzy rodzicielskiej.

serce

Spadek

Dziedziczenie spadku może odbywać się na drodze podpisanej umowy lub testamentu. Kancelarie zajmują się między innymi stwierdzeniem nabycia spadku i jego zabezpieczeniem, podziałami spadkowymi czy roszczeniami o zachowek. Prawnik może też podejmować działania mediacyjne w sprawach spadkowych. Pomoc prawna może też mieć charakter doradczy w sprawie testamentu lub przyszłego dziedziczenia.

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Kiedy postawić na pomoc prawnika?

Pomoc prawnika jest dla wielu osób wybawieniem z kłopotów. Prawnik

Wniosek o alimenty na dzieci

Ilość związków, jaka rozpada się w dzisiejszych czasach, jest ogromna.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy można się ubiegać?

Władza rodzicielska to dla rodziców nie tylko prawo, ale i

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.