Ilość związków, jaka rozpada się w dzisiejszych czasach, jest ogromna. Dowodem na to są chociażby sprawy rozwodowe, których celem jest orzeczenie końca trwania małżeństwa. Zresztą, nie tylko mowa tu o małżeństwach, ale także o krótkich i długich związkach, których nie omawia się zawsze na sali sądowej. Chyba, że trzeba przeprowadzić podział majątku. Ale nie o tym będzie mowa aktualnie. Pod uwagę trzeba wziąć sprawy, jakie odnoszą się do pieniędzy, jakie trzeba łożyć na dzieci, jeżeli dojdzie do rozstania się ich rodziców.

Pozew o alimenty

Alimenty – bo to o nich mowa – wynikają z przepisów Kodeksu Cywilnego. Dokładnie nazywa się to obowiązkiem alimentacyjnym, który trwa min. do osiemnastego roku życia, a może trwać w szczególnych przypadkach zdecydowanie dłużej. Jak napisać dobry pozew o alimenty? Zawierając w nim odpowiednie dane. Mowa tu o:

  • oznaczeniu właściwego sądu,
  • podaniu danych pozwanego, powoda, a także osoby reprezentującej, jeżeli dziecko jest niepełnoletnie,
  • wskazanie, że jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego,
  • kwota alimentów,
  • okres od kiedy pieniądze na dziecko mają zostać wypłacone,
  • wartość przedmiotu sporu za jeden rok,
  • uzasadnienie pozwu.

Uzasadnienie pozwu

Tej kwestii warto poświęcić dłuższą chwilę. Otóż trzeba wiarygodnie uzasadnić to, jakiej wysokości ma być świadczenie alimentacyjne na dzieci. Trzeba będzie więc wyszczególnić potrzeby dziecka (a te zmieniać się będą z czasem). Należy również dokładnie opisać swoją sytuację majątkową, jak również osoby pozwanej. Warto dokonać obliczeń, ile miesięcznie kosztuje utrzymanie dziecka. Należy więc gromadzić wszystkie rachunki, jakie związane są właśnie z dziećmi, włączając w to nawet zajęcia dodatkowe, które mają na celu rozwinięcie pasji dziecka. Wydaje się, że jest to ciężkie do sporządzenia? Faktycznie tak może być, dlatego o alimenty Wrocław warto powalczyć z adwokatem. Takim, który nie tylko pomoże sporządzić właściwy pozew o alimenty, ale także będzie występował w imieniu klienta na sali sądowej.

Fundusz alimentacyjny

Niestety, ale polskie realia pokazują, że wielu pozwanych (na równi matki i ojcowie) i tak stara się unikać płacenia świadczenia alimentacyjnego. Temat przykry, ale warto dodać, że takie osoby mają prawo złożyć wniosek do Funduszu Alimentacyjnego. To on będzie wypłacał należność, jednak nie większą niż 500 zł miesięcznie. Za to sam Fundusz, przy pomocy kancelarii prawniczej, zajmie się ściganiem osoby, która uważa, że jednak nie jest zobowiązana do utrzymywania własnych dzieci.

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Prawne Ścieżki Ochrony Ziemi: Skąd Pochodzą i Jak Działają?

Nasza planeta stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami. Wraz z postępującym rozwojem

Prawo a Ochrona Środowiska: Zrozumieć Równowagę

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz częściej zastanawiamy się, jak

Porady prawne w Toruniu – gdzie szukać pomocy prawnej w mieście Kopernika?

Jeśli mieszkasz w Toruniu i potrzebujesz pomocy prawnej, nie musisz

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.