Zachowek istnieje w prawie od lat. Nie wszyscy jednak o nim pamiętają. Jeśli jednak nie pamiętają to prawnik na pewno im o tym przypomni. 

Czym jest zachowek?

Zachowek to bardzo ważna sprawa dla ludzi. Pozwala on ochronić bliskich spadkodawcy przed  tym, by nie zostali bez grosza, gdyby spadkodawca rozdał pieniądze jeszcze za życia. Zachowek należy się i musi być uwzględniony w testamencie. Spadkodawca jest z mocy prawa pod pewną kontrolą. Zapisy testamentowe czasami są niekorzystne dla bliskich spadkodawcy. Zachowek chroni prawa osób bliskich. 

Komu należy się zachowek?

Dzieci, wnuki, rodzice oraz małżonek spadkodawcy mają prawo do zachowku. Mogą żądać określonej kwoty od osób, które dostały spadek ich kosztem. Mogą złożyć roszczenie o taki zachowek (https://adwokat-kaliszewski.pl/zachowek/). I powinny to zrobić jak najszybciej, czyli zaraz po otwarciu testamentu, gdy dowiedzą się, że zostały w nim pominięte. 

Kto nie ma prawa do zachowku?

Prawa do zachowku nie mają teściowie, synowe, osoby wydziedziczone w testamencie, osoby niegodne dziedziczenia, osoby, które zrzekły się dziedziczenia, spadkobiercy, którzy odrzucili spadek, małżonek w separacji ze zmarłym, były małżonek, osoby, które wcześniej dostały zachowek od zmarłego. Prawnicy dokładnie sprawdza, co się komu należy, to jest typowe zachowanie. Jeśli osoby obdarowane spadkiem nie wypłacą zachowku, to wówczas konieczna jest sprawa sądowa. Może ona trwać, może nie zakończyć się w pierwszej instancji, jednak bywa to jedyna droga uzyskania należnych pieniędzy. Będzie ona kosztowna, ponieważ prawnik za jednorazowe pełnomocnictwo procesowe bierze co najmniej 300 złotych. Nie ma jednak innego sposobu na uzyskanie takiej pomocy, jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Zachowek ma określoną wysokość: jest to 1/2 przynależnego udziału w spadku. Małoletni dostaną 2/3 należnej im części spadku. Jest to ustawowe wyliczenie. I na pewno warto sięgać po taki spadek, nie rezygnować z zachowku, bo mogą to być dość duże pieniądze. Jeśli zmarły nie miał krewnych to spadek przejmuje gmina. 

Autor: https://adwokat-kaliszewski.pl/

Autor: Mateusz Kierlewicz

Podobne publikacje:

Kiedy postawić na pomoc prawnika?

Pomoc prawnika jest dla wielu osób wybawieniem z kłopotów. Prawnik

Wniosek o alimenty na dzieci

Ilość związków, jaka rozpada się w dzisiejszych czasach, jest ogromna.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kiedy można się ubiegać?

Władza rodzicielska to dla rodziców nie tylko prawo, ale i

#MYSPSA

Potrzebujesz porady prawnej? Nie wiesz co zrobić? Spokojnie – być może na naszej stronie znalazła się już odpowiedź na pytanie. Staramy się publikować wartościowe informacje i porady prawne, z których możesz skorzystać teraz, albo wtedy kiedy będziesz potrzebować.